Samochody elektryczne

Rolls-Royce już dziś zaprezentuje swój pierwszy samochód elektryczny

Ciekawe, co takiego szykuje dla nas Rolls-Royce.

Brytyjska marka już od dłuższego czasu szykowała się, aby wejść w erę elektryfikacji i już dziś zaprezentuje swój pierwszy samochód elektryczny. Debiut został zaplanowany na godzinę 14:00 czasu polskiego, jednak wygląd nowego pojazdu pozostaje nieznany. Rolls-Royce postanowił nie przybliżać nam sylwetki swojego elektryka, lecz podkreślił związki między marką a elektryfikacją na przestrzeni lat.

W 2016 roku brytyjska marka zaprezentowała odważną koncepcję Rolls-Royce Vision Next 100, znaną również jako 103EX. Pojazd koncepcyjny otrzymał niekonwencjonalną stylistykę z ogromnymi wystającymi nadkolami, które wystają daleko poza podstawowe nadwozie samochodu. Warto także wspomnieć, że pomimo iż projekt nigdy nie wyszedł poza fazę koncepcji, to spodobał się on Justinowi Bieberowi na tyle, że zamówił niestandardowy Rolls-Royce’a Wraith o podobnym wyglądzie.

Nieco wcześniej, w 2011 roku pojawiła się koncepcja Phantom Experimental Electric 102EX, który w przeciwieństwie do 103EX, otrzymał pełną homologację drogową. Został on wyposażony w dwa silniki elektryczne, które generowały łącznie 394 KM mocy oraz 800 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Koncepcja ta była świetną okazją, aby pokazać światu jaki potencjał drzemie w elektromobilności, jednak projekt nigdy nie przekształcił się w produkcyjny samochód.

Cofając się jeszcze dalej w przeszłość brytyjska marka wspomniała postać Sir Henry Royce, współzałożyciela Rolls-Royca, który jeszcze przed powstaniem marki założył firmę F H Royce & Co zajmującą się produkowaniem małych urządzeń elektrycznych, a następnie silników elektrycznych, które trafiały do koncernu Pritchett & Gold. Dodatkowo Charles Rolls zakupił wczesny samochód elektryczny o nazwie Columbia Electric Carriage w 1898 roku. Był on niegdyś uważany za najlepszy dostępny pojazd, który „jest idealnie bezgłośny i czysty. Nie ma zapachu ani wibracji, a powinien stać się bardzo przydatny, gdy można zorganizować stałe stacje ładowania. Ale na razie nie przewiduję, że będą bardzo sprawne – przynajmniej dla wielu nadchodzących lat” – powiedział w wywiadzie dla The Motor-Car Journal w kwietniu 1900 roku.

Rolls-Royce Vision Next 100 Concept

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz