Samochody elektryczne

Lamborghini zelektryfikuje wszystkie swoje modele do 2024 roku

Co więcej w połowie dekady pojawi się pierwszy w pełni elektryczny samochód od Lamborghini.

Era elektryfikacji coraz ekspansywniej wchodzi do kolejnych fabryk i zakładów produkcyjnych. Do grona marek przeznaczonych dla zwykłych śmiertelników wkrótce dołączy również Lamborghini, które zapowiedziało, że do 2024 roku wprowadzi hybrydowe układy napędowe do wszystkich oferowanych modeli. Co więcej, pierwszy w pełni elektryczny supersamochód od Lamborghini pojawi się już w 2025 roku.

Podczas niedawnej prezentacji zapowiadającej program elektryfikacji, marka przybliżyła swoje najbliższe plany. Głównym założeniem jest zmniejszenie o połowę emisji CO2 do początku 2025 roku poprzez hybrydyzację wszystkich trzech modeli. Aby tego dokonać do 2023 roku na rynek trafi pierwsza hybryda produkowana seryjnie, będąca następcą limitowanej serii Sián.

Dodatkowo w przeciągu najbliższych czterech lat włoska marka zainwestuje ponad 1,5 miliarda euro w celu elektryfikacji swojej oferty, a pewna część tej kwoty zostanie przeznaczona na rozwój technologii włókien węglowych, aby zrównoważyć wyższą masę spowodowaną wprowadzeniem hybrydowych układów napędowych. Wszystko to sprawi, że do końca 2024 roku wszystkie trzy modele otrzymają pewne elektryczne wspomaganie.

Jednak to nie koniec nowości i w połowie dekady pojawi się pierwszy całkowicie elektryczny model Lamborghini. Niemniej jednak marka nie zdradza, czy będzie to sportowe coupe, czy też bardziej praktyczny SUV. Niezależnie od ostatecznego nadwozia Lamborghini zapewnia, że oferowane osiągi będą „absolutnym priorytetem” podczas projektowania hybryd i nadchodzącego elektryka.

Nie oznacza to jednak, że Lamborghini już rezygnuje z silników spalinowych. Jeszcze w tym roku pojawią się dwa supersamochody napędzane silnikiem V12 nawiązujące do „chwalebnej historii firmy i kultowych produktów z przeszłości i teraźniejszości”. Jak na ten moment nie wiemy, jakie to będą modele, jednak Countach LP500 obchodzi w tym roku 50. rocznicę powstania, co może być pewna wskazówką dla rozwiązania tej zagadki.

Lamborghini – Plany elektryfikacji

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz