Oto Volkswagen Golf TGI napędzany gazem ziemnym

100 kilometrów za 13 złotych.

Grupa Volkswagena ostatnimi czasy wprowadza do oferty swoich marek modele napędzane gazem ziemnym. Mogliśmy już zobaczyć Skodę Octavię G-Tec, czy też Audi A3 G-Tron, a teraz do ekonomiczniejszej rodziny dołącza nowy Volkswagen Golf TGI, który pozwoli nam przejechać około 400 km na jednym tankowaniu.

Do wnętrza modelu trafiła jednostka napędowa zapożyczona ze Skody Octavi G-Tec, a mowa tu oczywiście o 1,5-litrowym silniku o mocy 131 KM i 200 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Warto również dodać, że jest to ten sam motor, który mogliśmy zobaczyć w niedawno zaprezentowanym Audi A3 G-Tron.

Sama jednostka napędowa została dobrze przystosowana do korzystania z gazu ziemnego i jest to nie tylko silnik z wtryskiem bezpośrednim ze zmodyfikowanym układem doprowadzania paliwa. Niemiecki motor działa w procesie spalania Millera, co czyni go bardziej odpowiednim do stosowania na gaz ziemny. Proces ten generuje niską emisję dwutlenku węgla i utrzymuje wysoką wydajność dzięki stopniowi sprężania 12,5:1.

Volkswagen Golf TGI został wyposażony w 115-litrowy zbiornik gazu ziemnego, który powinien wystarczyć na przejechanie do 400 km według norm WLTP. Dostępny jest również mniejszy 9-litrowy zbiorniczek rezerwowy, który posłuży nam w sytuacji, gdy wyczerpiemy cały podstawowy zapas. Z pewnością jest to swego rodzaju zabezpieczenie, gdyż gazu nie „dotankujemy” tak łatwo poza stacją, jak ma to miejsce z benzyną, czy olejem napędowym.

Według niemieckiej marki Volkswagen Golf TGI spala od 4,1 do 4,3 kg gazu ziemnego na 100 kilometrów w połączeniu z emisją CO2 na poziomie zaledwie 117–111 g/km. Przy aktualnie cenie 3,23 zł za kg (w dniu pisania artykułu), pozwala nam przejechać 100 km w cenie zaledwie ok. 13 złotych.

Nowy Volkswagen Golf TGI jest już dostępny w Europie jako hatchback, a jego praktyczniejsza wersja kombi powinna trafić na rynek jeszcze w tym miesiącu.

2020 Volkswagen Golf GTI

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz