Audi RS E-Tron GT zaoferuje nam 700 KM i 400 km zasięgu

Napęd na wszystkie koła z trzema silnikami elektrycznymi brzmi bardzo zachęcająco.

Niemiecka marka zaprezentowała w marcu 2018 roku pojazd koncepcyjny E-Tron GT, który został oparty na Porsche Mission E. Już wtedy mogliśmy sądzić, że E-Tron GT zaoferuje nam wyśmienite osiągi, a według najnowszych pogłosek moc jego topowej odmiany RS będzie wynosiła około 700 KM.

Według informacji do których dotarł portal Auto Express, nadchodzące Audi RS E-Tron GT będzie wyposażone w aż trzy silniki elektryczne, co mogliśmy już zobaczyć w pozostałych członkach elektrycznej rodziny pokroju E-Tron S i E-Tron S Sportback, jednak oferowały one zdecydowanie mniejszą moc.

Elektryczny sedan w topowej odmianie RS ma nam zaoferować około 700 KM mocy, które pochodzić będą z aż trzech silników elektrycznych w czym dwa z nich napędzać będą tylną oś, zaś ostatni powędruje do przednich kół. Oznacza to tym samym, że otrzymamy w pełni elektryczny system Quattro, a sam pojazd prześcignie najpotężniejsze do tej pory Audi R8 z silnikiem V10 Performance i 620 KM mocy.

Jednak pomimo trzech silników elektrycznych Audi RS E-Tron GT nie zaoferuje nam więcej mocy od Porsche Taycan, które zostało wyposażone w dwa silniki i generuje 750 KM. Jednak korzysta ono z systemu overboost, zaś w normalnej konfiguracji oferuje jedynie 625 KM. Nie wiemy jednak, czy Audi RS E-Tron GT będzie stale oferowało nam 700 KM, czy też będzie również korzystało z systemu overboost, lecz jesteśmy bardziej skłonni do tej drugiej opcji.

Na pokład Audi RS E-Tron GT ma również trafić duży akumulator o pojemności 95 kWh, który ma nam zaoferować około 402 km zasięgu na jednym ładowaniu. Tajemnicą pozostaje również kwestia jego ceny, która z pewnością przewyższy pozostałe modele z rodziny E-Tron GT, lecz będzie nieznacznie niższa od Porsche Taycan Turbo S. Oznacza to, że jego cena wynosiłaby nieco mniej niż 185.000 dolarów, czyli około 700.000 złotych.

2021 Audi E-Tron GT – zdjęcia szpiegowskie, wrzesień 2020

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Auto Express via Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz