Zakup samochodu z finansowym wsparciem banku

Zakup pojazdu to konieczność poniesienia odczuwalnych wydatków. Cel ten można sfinansować kredytem samochodowym.

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym adresowanym do osób noszących się z zamiarem zakupu pojazdu. Rozwiązanie to pozwala nabyć m.in. samochód osobowy, ciężarowy, motocykl, skuter czy przyczepę kempingową. Kwota zobowiązania zależy od wyniku zdolności kredytowej wnioskodawcy, a okres spłaty sięgać może nawet 144 miesięcy (10 lat). Warto także pamiętać, że kredyt samochodowy zaciągnąć można na zakup pojazdów nowych, używanych oraz sprowadzonych z zagranicy.

Pojazd dodatkowym zabezpieczeniem kredytu samochodowego

Cechą charakterystyczną kredytu samochodowego jest dodatkowe zabezpieczenie na kredytowanym pojeździe. Najczęściej stosowane formy to zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie, cesja na rzecz banku z polisy AC (autocasco) czy depozyt karty pojazdu. Pierwsza metoda polega na wpisaniu pojazdu do krajowego rejestru zastawów dzięki czemu kredytodawca może w łatwy sposób odzyskać przedmiot zastawu.

W przypadku przewłaszczenia na zabezpieczenie bank staje się współwłaścicielem pojazdu, co ma odzwierciedlenie w konkretnych dokumentach – kredytodawca widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Metodzie tej współtowarzyszy depozyt karty pojazdu, która w uzasadnionych przypadkach może być wypożyczona kredytodawcy. Finansujący za tę czynność zazwyczaj pobiera dodatkową prowizję.

Z kolei cesją z polisy AC bank zabezpiecza się przed skutkami zniszczenia lub kradzieży pojazdu – środki z ubezpieczenia trafiają bezpośrednio na jego konto. Wymienione powyżej metody znacznie ułatwiają przyjęcie pojazdu od niesolidnego dłużnika, a także utrudniają jego sprzedaż bez zgody banku.

Więcej formalności w zamian za atrakcyjniejszą cenę

Konieczność ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia sprawia, że ubieganie się o kredyt samochodowy wymaga więcej formalności i cierpliwości, niż wnioskowanie o kredyt gotówkowy, który również przeznaczyć można na zakup pojazdu. Kredytobiorca przedstawić musi szereg dokumentównie tylko potwierdzających jego kondycję finansowo-ekonomiczną, ale także związanych z przedmiotem finansowania. Premią za większy wysiłek mogą być niższe koszty kredytu, gdyż bank posiadając dodatkowe zabezpieczenie istotnie ogranicza ryzyko transakcji.

Mówię sprawdzam – porównanie ofert

Decydując się na kredyt samochodowy warto już na wstępie dokonać porównania ofert. Należy pamiętać, że banki kierują się własnymi procedurami – propozycje mogą różnić się nie tylko ceną, ale także listą wymaganych dokumentów czy rodzajem zabezpieczeń. Zadanie ułatwić mogą dostępne w sieci rankingi i kalkulatory.

Jednym z nich jest darmowa porównywarka kredytów samochodowych https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/. Po wypełnieniu krótkiego formularza – bez konieczności załączania żadnych dokumentów – użytkownik otrzymuje listę najlepszych kredytów samochodowych wpisujących się we wskazane wcześniej kryteria.

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz