Samochody elektryczne

Elektryczny Aston Martin Rapide E oferować będzie 602 KM mocy

Brytyjska marka uchyliła rąbka tajemnicy dotyczącej swojego nadchodzącego, całkowicie elektrycznego modelu.

Brytyjska marka uchyliła rąbka tajemnicy dotyczącej swojego nadchodzącego, całkowicie elektrycznego modelu.

Coraz więcej firm motoryzacyjnych postanawia umieścić w swojej ofercie samochody elektryczne idąc z postępującym duchem czasu. Jedną z kolejnych marek które zapowiedziały powstanie auta napędzanego prądem ze swoim logo jest Aston Martin. Brytyjski projekt jest już w zaawansowanej fazie o czym świadczą najnowsze informacje dotyczące modelu.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem Aston Martin Rapide E trafi na publiczne drogi w ostatnim kwartale przyszłego roku. Zapowiedziana została produkcja jedynie 155 egzemplarzy, które zostaną zbudowane w zakładach firmy w St Athan w południowej Walii.

Sportowy sedan dysponować będzie mocą 602 koni mechanicznych i 950Nm, którą zapewnią dwa silniki elektryczne przekazujące napęd przez specjalny dyferencjał na tylną oś samochodu. Prędkość maksymalna wynosić ma 250 km/h, a sprint do „setki” ma trwać poniżej 4 sekund. Brytyjska marka podkreśliła, że osiągi elektrycznych silników nie będą zależne od stopnia naładowania baterii co oznacza, że będziemy mogli szaleć na torze samochodem, nawet kiedy jego akumulatory będą pełne jedynie w 10%.

Baterie o pojemności 65 kWh podłączone do architektury 800 V umieszczone zostały pod maską auta, tam gdzie normalnie znajdowałby się 6-litrowy silnik V12. Jednorazowe naładowanie ma realnie starczyć na przejechanie 322 kilometrów.

Przy wykorzystaniu „typowej” ładowarki 400 V o mocy 50 kW będziemy
„tankować” samochód tempem 300 km zasięgu na godzinę. Gdy sięgniemy jednak po superszybki kabel 800 V o mocy 100 kWh lub wyższej tempo wzrośnie do 500 km na godzinę ładowania, co oznacza, że akumulatory będą gotowe w ok. 40 minut.

Oczywiście od zwykłego Rapide, jego elektryczny brat różnić się będzie nie tylko jednostką napędową, ale także zmienionym nadwoziem oraz kokpitem. Zostanie także dodatkowo zoptymalizowany aerodynamicznie. Modernizacja dotknęła także zawieszenia. Wszystkie te zabiegi jak stwierdziła marka mają na celu jak najbardziej przybliżyć odczucia z prowadzenia elektryka do jego spalinowego odpowiednika.

Aston Martin ogłosił, że Rapide E będzie ich pierwszym w pełni elektrycznym samochodem i tym samym skwituje na jakim poziomie stoi wiedza i umiejętności firmy w produkcji aut takiego typu. Pomoże tym samym w projektowaniu następnych konstrukcji i tym samym popchnie do przodu rozwój całego koncernu.

Aston Martin Rapide E

źródło: Motor1

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz